Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebezpečnost hmyzu se značně přehání

16. 6. 2015

Tak jako se na jaře likvidují požáry trávy na loukách a u silnic, tak i v létě mají hasiči hodně práce. Vyjíždí většinou k likvidaci rojů a hnízd vos, včel a sršňů. S nebezpečím tohoto hmyzu a zvláště sršňů se dost přehání, neboť člověka bodají pouze v obraně nebo vydráždění. v tomto případě přejdou velice rychle do protiútoku. Sršeň je v podstatě bázlivý a neútočný hmyz, pokud necítí ohrožení svého hnízda.

I když jsou sršni zákonem chránění (zákon ČNR č.114/1992Sb., o ochraně přírody a krajiny), přesto je někdy v případě ohrožení člověka nutná jejich likvidace. Jedná se o případy jejich výskytu v obydlích, v blízkosti pohybujících se lidí, kdy silné deodoranty, pach nebo pot mohou mít pro ně silný dráždivý účinek. Nejjednodušší ochranou je proto likvidace zdroje ohrožení, ale je třeba mít také na zřeteli ochranu přírody. Proto by se měli ponechat naživu, pokud vážně neohrožují občany a více se věnovat tomu, jak s nimi žít a respektovat je. Sršni se nerojí a jejich výskyt lze pozorovat delší dobu.V tomto případě by neměl člověk propadat panice, měl by se chovat úplně normálně a zbytečně je neprovokovat.

V případě vos se dá použít láhve s úzkým hrdlem a naplněné do 1/3 vodným roztokem z cukru a třeba trochy piva a pověsit je do větví stromu, nebo postavit u otvorů na zem. Vosy najdou cestu dovnitř, ale úzkým hrdlem se ven již nedostanou a utopí se. Člověk by měl volat hasiče pouze v případě bezprostředního ohrožení. Může se stát, že hasiči vyjedou na likvidaci bodavého hmyzu tam, kde není život člověka přímo ohrožen a přitom bude nutná jejich přítomnost u jiného, závažnějšího případu. Toto bychom si měli všichni uvědomit a na likvidaci bodavého hmyzu volat hasiče pouze v nejnutnějších případech.

 

Za SDH Rychvald

Milan Strnadel